Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Okruh B

V rámci okruhu B uvidíte „zázemí“ hradu. Navštívíte tajemná gotická sklepení, seznámíte se s právem útrpným a nakonec si prohlédnete unikátní dům zbrojnošů.

Prohlídka začíná v nejspodnějším hradním sklepení, kde se seznámíte se smutným příběhem hradní paní Kateřiny, která zde tragicky zahynula. Odtud vystoupáte do horního podlaží sklepů, jež kdysi sloužilo jako obytné prostory. Dodnes to připomíná několik gotických portálů a další kamenické články. V horním patře spatříte výjevy z nejznámějších pověstí o hradu. A protože hrad Svojanov patří k nejtajemnějším místům u nás, také pověstí o něm koluje mnoho... Dále vás prohlídka zavede do středověké mučírny, kde okusíte atmosféru práva útrpného. Mezi spoustou nástrojů uvidíte i skřipec, klec pro nepoctivé obchodníky či pouliční děvy, rumpál nebo pranýř. V posledním sklepení pod palácem, sloužícím nyní jako lapidárium, si prohlédnete fragmenty původní architektonické výzdoby dodnes nedochované hradní kaple sv. Kateřiny.

Druhou částí trasy B je goticko-renesanční dům zbrojnošů z konce 15. století, zbudovaný původně jako obydlí hradní posádky. Díky jeho pozdějšímu využívání především k hospodářským účelům nebyl nikdy později přestavován a tak se jeho prostory dochovaly ve zcela autentickém stavu. V dolním sále domu je dnes vystavena sbírka klasicistních vyřezávaných dveří z Poličska. Horní  sál  slouží  jako   expozice  života  hradní posádky na konci 15. století. Uvidíte zde dobové zbroje, brnění či zbraně. Raritou je kroužková košile sestavená z 16 000 kroužků a velkou zajímavostí je přehlídka starých her, mezi nimiž jsou například vyřezávané šachy nebo  karty  na  ručním  papíře.  Z  horního  sálu ještě vstoupíte do krovů s původními prvky z 15. století. Dle mínění památkářů patří dům zbrojnošů díky vysokému stupni zachování k nejvýznamnějším památkám v zemi. Svou autenticitou je srovnatelný například s královským palácem na Bezdězi.

Součástí okruhu A je také volná procházka venkovním areálem hradu (okruh C).