Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

Vítejte na Svojanově!

Polička

 

Navštívili jste stránky jednoho z nejstarších českých královských hradů, který bývá nazýván též „vilou českých královen“.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

 

Od roku 1910 je hrad Svojanov vlastnictvím města Poličky.

 

 

 


Vážení příznivci hradu Svojanov, milí přátelé, 

mnozí z vás, kdo jste v těchto dnech navštívili hrad Svojanov, jste si určitě všimli, že u gotické zahrady je sesypaná část historického hradebního opevnění. Na sesuvu se podepsaly přívalové deště. Rádi bychom hradbu opravili, ale na mimořádné a hlavně nečekané výdaje nám chybí finanční prostředky. Dovolujeme si požádat všechny z vás, kterým není hrad Svojanov lhostejný, o finanční podporu. Přispívat můžete na speciální bankovní účet 283011032/0300

Část parkánů s poškozenou hradbou je kvůli bezpečnosti uzavřená, a to až do doby pokud nebude opravená. Zbývající prostory hradu jsou nadále přístupné bez omezení. 

Děkujeme za vaši podporu a za pochopení.   

  


Prohlídka celého hradu za cenu jednoho okruhu!

V rámci Dnů evropského dědictví, o víkendech 12. - 13. a  19. - 20. září, probíhá speciální akce pro návštěvníky hradu. Vstupenku na okruh A+B, tedy na prohlídkový okruh celého hradu, zakoupíte jen za cenu okruhu A. Platí pro všechny kategorie návštěvníků.

Těšíme se na Vaši návštěvu! 


Dobové pokrmy - 18. a 19. století

víkend 3. – 4. 10. 2020

Pokrmy typické pro 18. - 19. století budou připravovány a podávány v historické hradní kuchyni. Přijeďte ochutnat jídla našich předků! Akce probíhá v rámci prohlídky okruhu A.

Těšíme se na Vaši návštěvu!


Den zvířat se záchrannou stanicí Zelené Vendolí

neděle 4. 10. 2020

Přijeďte v neděli 4. října 2020 na Svojanov užít si Mezinárodní den zvířat. Od 10. hodiny se v hradním areálu rozjede bohatý celodenní program. Nachystané jsou hry pro děti i dospělé. Speciálním hostem bude maxijedlík Jarda Němec z Bystrého. Ke každému dni zvířat patří rovněž voříškiáda. Do soutěže můžete přihlásit svého chlupatého miláčka jak s doklady původu, tak i „bezpapíráka“.  Sokolníci Seiferos z České Třebové předvedou letový výcvik dravých ptáků a sov. Nebude chybět ani tržiště, či bazárek ve prospěch psího útulku při záchranné stanici. Můžete si prohlédnout také hradní zvěřinec s daňky, kozami, ovcemi, pávy, krůtami a dalšími domácími opeřenci. 

Těšíme se na Vaši návštěvu!Drákula a ti druzí - výstava v hradních konírnách

Výstava Drákula a ti druzí zve k nahlédnutí do osudů upírů i skutečných historických postav, které milovaly lidskou krev, ale i těch, kteří proti těmto zrůdám bojovali.

Přes celou letní sezonu až do konce září nabízí hrad povyražení s krvelačnými bestiemi. Výstavu „Dracula a ti druzí – krvavá historie“ připravil brněnský Letohrádek Mitrovských. Návštěvníci ji najdou v galerii v zrekonstruovaných konírnách.

„Výstava představuje skutečné historické osobnosti od středověku až po 19. století, jejichž osudy byly spjaté s krvavými událostmi,“ uvádí správce Letohrádku Mitrovských a kurátor výstavy Petr Lukas. Nejznámější osobou krvavých dějin je bezesporu Vlad Tepes, který po svém otci nosil přízvisko Dracula. Příběh tohoto krutého hraběte byl mnohokrát zfilmovaný. Jeho sídlo v rumunské Transylvánii je častým cílem turistů. Na Svojanově mu autoři výstavy věnovali několik scén.

Také naše dějiny mají své zástupce v kategorii bestiálních zrůd. „Česko zastupuje Kateřina Bechyňová z Lažan a Komárova, která byla první masovou vražedkyní u nás. Karlštejnská paní v polovině 16. století brutálně umučila minimálně 14 poddaných, za což byla odsouzená k trestu smrti,“ zmiňuje kurátor výstavy. Sadistická paní Kateřina zemřela ve vězení na Pražském hradě. Podle pověsti s sebou na onen svět stáhla i soudce za to, že ji odsoudil. V expozici na Svojanově lidé uvidí také Čachtickou paní Alžbětu Báthory ve chvíli, kdy se koupe ve vaně plné krve mladých dívek.

Pozornosti zvídavých výletníků určitě neunikne ani starobylý hřbitov plný vampýrů. Atmosféru podtrhnou audiozáznamy s úryvky z kronik. Podle Petra Lukase lidé se dozvědí fakta, která byla zaznamenaná v písemných dokumentech. Několik upírů uložených na hřbitově k odpočinku se bude i na Svojanově objevovat mezi živými. „Nejznámější z nich je Alois Ulrich, krutý zámecký správce z nedalekého Žďáru nad Sázavou. Na svém panství se objevoval i po své smrti. Když strašil ve dne i v noci po několik dnů obyvatele Žďáru a okolí, zavolali kata, otevřeli jeho hrob a znovu ho připravili o život,“ popisuje kurátor.

Na výstavě nebudou chybět ani informace, jak upíra rozpoznat a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli, kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva vyrobit ostrý kůl, kterým upírovi probodnete srdce. V galerii vznikne i pracovna známého badatele Van Helsinga, který tematiku upírů a prostředky proti nim zkoumal. Návštěvníci se tak budou moci i něco přiučit.

Výstava ukáže víc jak desítku figur, které mají speciálně odlité hlavy. „Jsou dokonalejší než voskové figuríny, mají skleněné oči, vypadají jako živé. Speciální dramatické nasvícení a unikátní kostýmy, účesy a samozřejmě také rakve podtrhnou celkovou autentickou atmosféru,“ míní Petr Lukas.

Největší atrakcí budou patrně oživlé obrazy. Reagují na pohyb návštěvníků, kteří se před nimi pohybují. Přirozeně vypadající postavy na nich se rázem mění, nebo z obrazu vyskakují. Připravených je více variací. K jednotlivým osobnostem budou v upírské expozici připravené také informační texty.

Výstava „Dracula a ti druzí – krvavá historie“ je otevřena od června do září denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. 

Těšíme se na Vaši návštěvu!


Informace pro zdravotně postižené návštěvníky

Na hradě je v provozu informační systém pro nevidomé a slabozraké. Těmto návštěvníkům na pokladně zapůjčíme sluchátko, do kterého jim budou na 9 stanovištích přenášeny informace formou dotyku na speciální zařízení. Představu o podobě hradu si mohou vytvořit prostřednictvím 5 bronzových hmatových modelů. Prohlídku interiérů přizpůsobíme možností ohmatání vybraných exponátů.

Neslyšícím návštěvníkům na pokladně zapůjčíme tablety s výkladem k jednotlivým okruhům ve znakové řeči.

Pro tělesně postižené návštěvníky máme připraven schodolez, který jim umožní prohlídku okruhu A. K dispozici máme bezbariérové WC a rovněž vstup do restaurace je bezbariérový.

Všem zdravotně postiženým návštěvníkům nabízíme rezervaci místa na parkovišti v areálu předhradí, v bezprostřední blízkosti samotného hradu.

Všechny tyto služby doporučujeme předem objednat. Poskytujeme je zdarma.


Hrad Svojanov je součástí projektu Objevuj památky


Hrad Svojanov je zapojen do projektu Klíč k památkám