Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Vítejte na Svojanově!

Polička

 

Navštívili jste stránky jednoho z nejstarších českých královských hradů, který bývá nazýván též „vilou českých královen“.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

 

Od roku 1910 je hrad Svojanov vlastnictvím města Poličky.

 

 

 

 


V měsíci březnu je hrad otevřen o víkendech od 10 do 17 hodin.

Penzion s ubytovacími pokoji bude v provozu od 1. dubna.

Po krátké zimní odmlce opět otevíráme brány. Po celou sezonu nebudou chybět komentované prohlídky památky, slavnosti, zajímavé akce, ani ochutnávky jídel. Naplánujte si výlet!

Hrad Svojanov bude mít brány dokořán na víkendy už od 4. března, vždy o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin. Výletníci nepřijdou o komentované prohlídky obou hradních okruhů, tedy hradního paláce, který je stylizovaný do 19. století, do doby posledního soukromého majitele hradu, a středověkých sklepení opředených pověstmi a legendami. Otevřený bude samozřejmě také venkovní areál, zahrady, hradby i vyhlídková věž. 

V dalších měsících budeme vítat návštěvníky i ve všední dny od 9 do 17 hodin, v dubnu a květnu mimo pondělí. O Velikonocích, a to i ve svátek, budou průvodci vyprávět o tradicích a hrad bude jarně vyzdobený. První slavnosti máme v plánu na 15. a 16. dubna. Ponesou se v duchu oslav jara.

Na květen je nachystaný tradiční hradní jarmark s doprovodným programem. Netradiční akce přibude 20. května. Přiblíží starší časové období dějin, než na které jsou výletníci na hradě zvyklí. Všichni se přenesou do dob raného středověku, do doby Vikingů. V areálu hradu vznikne i středověké ležení. 

Letní měsíce jsou vždy ve znamení výletů a slavností. Na co se mohou výletníci těšit? Hned první červnový víkend bude na Svojanově zasvěcený pohádkám. Se známými bytostmi se budou malí a velcí návštěvníci potkávat na prohlídkových trasách ve dnech 3. a 4. června. 

Ve sváteční dny 5. a 6. července na hradě oslavíme zakladatele hradu Přemysla Otakara II. symbolickými královskými slavnostmi. Ve jménu krále se odehrají rytířské souboje, předvedou se tanečnice a bubeníci. Na týden od 16. do 22. července se na Svojanov nastěhují řezbáři. Přímo před zraky návštěvníků budou vytvářet postavičky a stavby do dalšího ze svých pohyblivých obrazů. Na několik dní se na Svojanov dostaví také mistr kat se svými pomocníky. Právo útrpné v přímém přenosu se v hradní mučírně bude odehrávat od 20. do 23. července. 

Tradiční přehlídka loutkových ale i hraných divadel je v plánu na 5. a 6. srpna. Všichni se mohou těšit na zpívání a vyprávění Evy Hruškové a mnohé další divadelníky. Večerní výprava do dob posledního soukromého majitele se uskuteční 18. a 19. srpna, kdy jsou v plánu oživené prohlídky. Na konci prázdnin vypukne na hradě třicetiletá válka. Ve dnech 26. a 27. srpna se výletníci ocitnou přímo v dění tohoto nejvleklejšího válečného konfliktu. 

Pro mlsné jazýčky budou minimálně třikrát během celé sezony připravené ochutnávky dobových pokrmů. V době dušičkové si na Svojanově připomenou postavy hradních stínů, tedy osudy osob, které jsou úzce spjaté s historií hradu. Doba adventní bude patřit vyprávěním o zvyklostech, oslavám narození Ježíška, sváteční výzdobě a voňavému cukroví. 

Bližší informace ke konkrétním akcím se dozvíte v aktuálním období na webových stránkách hradu a na hradním facebooku.


Mediálním partnerem hradu Svojanov je rádio Blaník


Svojanovské pověsti

Film skupiny Hradební produkce

Shlédněte hraný film, který představuje tajemné legendy hradu. Navodí Vám atmosféru hradu, jakou můžete prožít, pokud strávíte nějaký čas mezi hradními zdmi. 

Na zemské hranici Čech a Moravy se tyčí mohutný královský hrad Svojanov. Na první pohled obyčejný středověký hrad skrývá ovšem záhady, ze kterých do dneška běhá mráz po zádech. Ať už se jedná o příběh lehkomyslné děvečky Kateřiny nebo záhadné hradní paní Bohunky Zárubové či šíleného pána Karla, vězte, že nudit se nebudete. Kdo bude tedy posledním a právoplatným pánem svojanovského panství?

Mezi herci uvidíte i skutečné průvodce hradu Svojanov. Dívejte se pozorně, třeba právě oni Vás provedou prostorami hradu, až Svojanov navštívíte!


Informace pro zdravotně postižené návštěvníky

Na hradě je v provozu informační systém pro nevidomé a slabozraké. Těmto návštěvníkům na pokladně zapůjčíme sluchátko, do kterého jim budou na 9 stanovištích přenášeny informace formou dotyku na speciální zařízení. Představu o podobě hradu si mohou vytvořit prostřednictvím 5 bronzových hmatových modelů. Prohlídku interiérů přizpůsobíme možností ohmatání vybraných exponátů.

Neslyšícím návštěvníkům na pokladně zapůjčíme tablety s výkladem k jednotlivým okruhům ve znakové řeči.

Pro tělesně postižené návštěvníky máme připraven schodolez, který jim umožní prohlídku okruhu A. K dispozici máme bezbariérové WC a rovněž vstup do restaurace je bezbariérový.

Všem zdravotně postiženým návštěvníkům nabízíme rezervaci místa na parkovišti v areálu předhradí, v bezprostřední blízkosti samotného hradu.

Všechny tyto služby doporučujeme předem objednat. Poskytujeme je zdarma.


Hrad Svojanov je součástí projektu Objevuj památky