Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Vítejte na Svojanově!

Polička

 

Navštívili jste stránky jednoho z nejstarších českých královských hradů, který bývá nazýván též „vilou českých královen“.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

 

Od roku 1910 je hrad Svojanov vlastnictvím města Poličky.

 

 

 

 


V červnu je hrad otevřen denně včetně pondělí od 9 do 17 hodin.


Oslava 800 let od založení hradu Svojanova

víkend 29. - 30. června 2024

 

Oslava výročí se plánuje na poslední víkend v červnu. Program bude nejbohatší v novodobé éře hradu.

Osmisetletou historií se může pochlubit málokterá památka. Hrad Svojanov tohoto výročí letos dosáhnul. V roce 1224 je připomínán královský purkrabí Svéslav nebo také Svojslav z Bořitova, který je považován za zakladatele hradu. Během staletí hrad několikrát měnil svou podobu i rozsah.  Přesto si v sobě zachoval prvky raně gotické architektury, zejména břitovou věž, hradby vnitřního hradu a sklepení paláce. V 15. století vybudovali páni z Boskovic vnější hradební opevnění s domem zbrojnošů, následovala přestavba renesanční a v 19. století empírová. Také dnes mohou návštěvníci nalézt na hradě prvky všech těchto stylů. V roce 1910 hrad zakoupilo město Polička, které v posledních letech provedlo jeho celkovou obnovu. 

Oslava výročí 800 let od založení hradu proběhne o víkendu 29. a 30. června. Na návštěvníky dýchne atmosféra středověku hned po průchodem hradní branou. Samotný program bude rozdělen do tří stanovišť. Na nádvoří se návštěvníci mohou těšit na sokolníka, bubeníky, tanečnice nebo slavnostní turnaje. Stanoviště pod gotickou zahradou představí dobovou módní přehlídku, bohoslužbu nebo středověké vojenství. Nádvoří u domu zbrojnošů bude věnováno středověkému soudnictví a řemeslu kata. 

Další doprovodné aktivity budou probíhat na různých místech areálu hradu. Nádvořími budou procházet stráže, připravena je střelnice pro střelbu z luku a pro děti také hry v prostorách zříceniny renesančního paláce. Součástí programu budou i ukázky práce dobových řemeslníků. Připraveni jsou brašnář, kovář, řezbář, brníř, hrnčíř, ranhojič a spousta dalších.

Víkendový program oslavy 800 let od založení hradu bude probíhat v sobotu 29. června od 11 do 20 hodin, v neděli 30. června od 11 do 19 hodin.


Kulturní program na rok 2024


Noční prohlídky hradu Svojanov

Videospot představuje noční prohlídky, které proběhly v roce 2023 a přenesly vás do doby přelomu 19. a 20. století, kdy hrad vlastnili manželé Carolina a František Antonín Haascheovi. Nyní připravujeme další noční prohlídky. Ty vám představí, jak to na hradě chodilo v době středověku. Proběhnou ve večerních hodinách v pátek a v sobotu 29. a 30. března 2024.


Výstava malovaného hedvábí Hany Krškové

V domě zbrojnošů je aktuálně k vidění unikátní výstava malovaného hedvábí. Autorkou malovaných dílek je Hana Kršková z Nového Města na Moravě.

Jaké obrázky návštěvníci hradu na hedvábí uvidí? „Na hedvábí jsou hlavně postavy, a to čerti a andělé. Ne ti hrůzostrašní, ale čerti jako děti. I andělé na nich jsou ještě nevyzrálí. Jsou to malí a mladí jedinci. Obrázky jsou veselé a mají zvěstovat radostnou náladu,“ popisuje Hana Kršková. 

Inspiraci čerpá autorka všude kolem. „Na začátku byla sluníčka, pak jsem četla knihu o čertech. Ti mě vnukli myšlenku, že vlastně mohou být naším každodenním společníkem. Protikladem k nim pak musí být opak, tedy andělé. A v každém z nás je kus anděla a kus čerta. Stačí se jen pořádně podívat a najít je,“ usmívá se milá výtvarnice. Pozornému návštěvníkovi pak neunikne ani to, že na hedvábí zachytila i hradní zvěřinec.

Hana Kršková se se svými motivy zaměřila na hrad Svojanov. „Vybrala jsem speciální témata pro hrad, protože Přemysl Otakar, královna Kunhuta, Záviš z Falkenštejna a další jedinci mají na Svojanově svoje místo, které se nedá vymazat,“ míní autorka hedvábných obrazů. 

Hana Kršková se věnuje i jiným námětům, ale nic neplánuje. Vezme do rukou speciální barvy a maluje. „Těžko se to popisuje. Vezmu si hedvábí, nakreslím si pár čar a ono z toho vždycky někdo vyjde,“ líčí postup s humorem. Malování na hedvábí se dá použit jako záležitost módy v podobě různých šál, šátků, či kapesníčků. Mnohým z nich to však bude slušet i v rámu. Tvorbu sympatické výtvarnice mohli v minulých letech vidět návštěvníci na zámcích v Lysicích, Slavkově, Nesovicích, Novém Městě na Moravě, ale i v Praze. 

Speciální výstava připravená výhradně pro Hrad Svojanov je instalovaná v domě zbrojnošů, na středověkém prohlídkovém okruhu B.  


Expozice historických loutkových divadélek ze sbírek Libuše a Romana Bedřicha Bauerových z Josefova

Galerie v bývalých konírnách v areálu svojanovského předhradí je v roce 2023 zasvěcená pohádkám, konkrétně výstavě historických loutkových divadélek. Nejstarší z nich je z druhé poloviny 19. století. Rozsáhlá kolekce je součástí sbírek Libuše a Romana Bedřicha Bauerových z Josefova, kteří dlouhá léta baví děti svými pohádkami s loutkami. 

Expozice loutkových divadélek je na Svojanově k vidění po celou turistickou sezónu.

Vezměte děti a přijeďte se podívat na Svojanov! 

 


Mediálním partnerem hradu Svojanov je rádio Blaník


Svojanovské pověsti

Film skupiny Hradební produkce

Shlédněte hraný film, který představuje tajemné legendy hradu. Navodí Vám atmosféru hradu, jakou můžete prožít, pokud strávíte nějaký čas mezi hradními zdmi. 

Na zemské hranici Čech a Moravy se tyčí mohutný královský hrad Svojanov. Na první pohled obyčejný středověký hrad skrývá ovšem záhady, ze kterých do dneška běhá mráz po zádech. Ať už se jedná o příběh lehkomyslné děvečky Kateřiny nebo záhadné hradní paní Bohunky Zárubové či šíleného pána Karla, vězte, že nudit se nebudete. Kdo bude tedy posledním a právoplatným pánem svojanovského panství?

Mezi herci uvidíte i skutečné průvodce hradu Svojanov. Dívejte se pozorně, třeba právě oni Vás provedou prostorami hradu, až Svojanov navštívíte!


Informace pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky

Na hradě je v provozu informační systém pro nevidomé a slabozraké. Těmto návštěvníkům na pokladně zapůjčíme sluchátko, do kterého jim budou na 9 stanovištích přenášeny informace formou dotyku na speciální zařízení. Představu o podobě hradu si mohou vytvořit prostřednictvím 5 bronzových hmatových modelů. Prohlídku interiérů přizpůsobíme možností ohmatání vybraných exponátů.

Neslyšícím návštěvníkům na pokladně zapůjčíme tablety s výkladem k jednotlivým okruhům ve znakové řeči.

Pro tělesně postižené návštěvníky máme připraven schodolez, který jim umožní prohlídku okruhu A. K dispozici máme bezbariérové WC a rovněž vstup do restaurace je bezbariérový.

Všem zdravotně znevýhodněným návštěvníkům nabízíme rezervaci místa na parkovišti v areálu předhradí, v bezprostřední blízkosti samotného hradu.

Všechny tyto služby doporučujeme předem objednat. Poskytujeme je zdarma.


Hrad Svojanov je součástí projektu Objevuj památky