Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Vítejte na Svojanově!

Polička

 

Navštívili jste stránky jednoho z nejstarších českých královských hradů, který bývá nazýván též „vilou českých královen“.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

 

Od roku 1910 je hrad Svojanov vlastnictvím města Poličky.

 

 

 

 


V těchto dnech je hrad uzavřen. Otevřeno bude opět od 2. března 2024.


Noční prohlídky - návrat do středověku

Pátek 29. a sobota 30. března 2024

Letošní sezóna je pro hrad Svojanov opravdu výjimečná. Tento rok je to již 800 let od založení hradu. Proto bychom se rádi vrátili zpět v čase, abychom mohli nahlédnout do života těch, kteří utvářeli dějiny tohoto středověkého sídla. Jako první akce sezóny jsou připraveny noční oživené prohlídky, které nás zavedou do 13. století s připomenou konkrétní historické události hradu Svojanova. Prohlídky nám představí jednoho z nejznámějších a nejmocnějších majitelů hradu. Bude to příběh o Závišovi z Falkenštejna. Záviš by rád pojmul za svoji choť vdovu po Přemyslu Otakaru II. - královnu Kunhutu. Narodil se jim syn, malý Ješek. Proto Záviš s královnou pozvali na Svojanovský hrad své šlechtické přátele, aby společně oslavili Ješkovi křtiny. Záviš chtěl také navrátit český trůn právoplatnému dědici princi Václavovi. Hrou osudu se ale vše zaplete a vy tak bude moci spatřit nejen veselé, ale i pochmurné události, jako je například výslech zajatého lapky v mučírně. Přijďte se na vlastní oči podívat na životní příběh Záviše z Falkenštejna a zažít neopakovatelnou noční atmosféru hradu, který na vrcholku kopce ční již krásných 800 let. Noční prohlídky se konají v pátek 29. a v sobotu 30. března 2024. Doporučujeme rezervaci vstupenek předem na tel. čísle 461 744 124 nebo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Jste srdečně zváni!


Hledá se nový kastelán pro hrad Svojanov

Bližší informace a podmínky výběrového řízení najdete zde.

Přihlášku do výběrového řízení najdete zde.


Noční prohlídky hradu Svojanov

Videospot představuje noční prohlídky, které proběhly v roce 2023 a přenesly vás do doby přelomu 19. a 20. století, kdy hrad vlastnili manželé Carolina a František Antonín Haascheovi. Nyní připravujeme další noční prohlídky. Ty vám představí, jak to na hradě chodilo v době středověku. Proběhnou ve večerních hodinách v pátek a v sobotu 29. a 30. března 2024.


Výstava malovaného hedvábí Hany Krškové

Po celý advent byla na hradě Svojanov k vidění unikátní výstava malovaného hedvábí. Autorkou malovaných dílek je Hana Kršková z Nového Města na Moravě.

Jaké obrázky návštěvníci hradu na hedvábí uvidí? „Na hedvábí jsou hlavně postavy, které mají k adventu velice blízko, a to čerti a andělé. Ne ti hrůzostrašní, ale čerti jako děti. I andělé na nich jsou ještě nevyzrálí. Jsou to malí a mladí jedinci. Obrázky jsou veselé a mají zvěstovat radostnou náladu,“ popisuje Hana Kršková. 

Inspiraci čerpá autorka všude kolem. „Na začátku byla sluníčka, pak jsem četla knihu o čertech. Ti mě vnukli myšlenku, že vlastně mohou být naším každodenním společníkem. Protikladem k nim pak musí být opak, tedy andělé. A v každém z nás je kus anděla a kus čerta. Stačí se jen pořádně podívat a najít je,“ usmívá se milá výtvarnice. Pozornému návštěvníkovi pak neunikne ani to, že na hedvábí zachytila i hradní zvěřinec.

Hana Kršková se se svými motivy zaměřila na hrad Svojanov. „Vybrala jsem speciální témata pro hrad, protože Přemysl Otakar, královna Kunhuta, Záviš z Falkenštejna a další jedinci mají na Svojanově svoje místo, které se nedá vymazat,“ míní autorka hedvábných obrazů. 

Hana Kršková se věnuje i jiným námětům, ale nic neplánuje. Vezme do rukou speciální barvy a maluje. „Těžko se to popisuje. Vezmu si hedvábí, nakreslím si pár čar a ono z toho vždycky někdo vyjde,“ líčí postup s humorem. Malování na hedvábí se dá použit jako záležitost módy v podobě různých šál, šátků, či kapesníčků. Mnohým z nich to však bude slušet i v rámu. Tvorbu sympatické výtvarnice mohli v minulých letech vidět návštěvníci na zámcích v Lysicích, Slavkově, Nesovicích, Novém Městě na Moravě, ale i v Praze. 

Speciální výstava připravená výhradně pro Hrad Svojanov je instalovaná v domě zbrojnošů, na středověkém prohlídkovém okruhu B. Desítky hedvábných obrázků s veselými okatými čertíky a andílky byly k vidění do 17. prosince. 


Expozice historických loutkových divadélek ze sbírek Libuše a Romana Bedřicha Bauerových z Josefova

Galerie v bývalých konírnách v areálu svojanovského předhradí je v roce 2023 zasvěcená pohádkám, konkrétně výstavě historických loutkových divadélek. Nejstarší z nich je z druhé poloviny 19. století. Rozsáhlá kolekce je součástí sbírek Libuše a Romana Bedřicha Bauerových z Josefova, kteří dlouhá léta baví děti svými pohádkami s loutkami. 

Expozice loutkových divadélek je na Svojanově k vidění po celou turistickou sezónu.

Vezměte děti a přijeďte se podívat na Svojanov! 

 


Mediálním partnerem hradu Svojanov je rádio Blaník


Svojanovské pověsti

Film skupiny Hradební produkce

Shlédněte hraný film, který představuje tajemné legendy hradu. Navodí Vám atmosféru hradu, jakou můžete prožít, pokud strávíte nějaký čas mezi hradními zdmi. 

Na zemské hranici Čech a Moravy se tyčí mohutný královský hrad Svojanov. Na první pohled obyčejný středověký hrad skrývá ovšem záhady, ze kterých do dneška běhá mráz po zádech. Ať už se jedná o příběh lehkomyslné děvečky Kateřiny nebo záhadné hradní paní Bohunky Zárubové či šíleného pána Karla, vězte, že nudit se nebudete. Kdo bude tedy posledním a právoplatným pánem svojanovského panství?

Mezi herci uvidíte i skutečné průvodce hradu Svojanov. Dívejte se pozorně, třeba právě oni Vás provedou prostorami hradu, až Svojanov navštívíte!


Informace pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky

Na hradě je v provozu informační systém pro nevidomé a slabozraké. Těmto návštěvníkům na pokladně zapůjčíme sluchátko, do kterého jim budou na 9 stanovištích přenášeny informace formou dotyku na speciální zařízení. Představu o podobě hradu si mohou vytvořit prostřednictvím 5 bronzových hmatových modelů. Prohlídku interiérů přizpůsobíme možností ohmatání vybraných exponátů.

Neslyšícím návštěvníkům na pokladně zapůjčíme tablety s výkladem k jednotlivým okruhům ve znakové řeči.

Pro tělesně postižené návštěvníky máme připraven schodolez, který jim umožní prohlídku okruhu A. K dispozici máme bezbariérové WC a rovněž vstup do restaurace je bezbariérový.

Všem zdravotně znevýhodněným návštěvníkům nabízíme rezervaci místa na parkovišti v areálu předhradí, v bezprostřední blízkosti samotného hradu.

Všechny tyto služby doporučujeme předem objednat. Poskytujeme je zdarma.


Hrad Svojanov je součástí projektu Objevuj památky