Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Vítejte na Svojanově!

Polička

 

Navštívili jste stránky jednoho z nejstarších českých královských hradů, který bývá nazýván též „vilou českých královen“.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

 

Od roku 1910 je hrad Svojanov vlastnictvím města Poličky.

 

 

 

 


V měsíci září je hrad otevřen denně včetně pondělí od 9 do 17 hodin. 


Ochutnávky dobových pokrmů

Víkend 16. - 17. srpna 2023

Na Svojanově si budete moci opět pochutnat. Na 16. a 17. záři jsme připravili další speciální prohlídky s ochutnávkou dobových jídel. Chcete vědět, co se jedlo v období renesance, než kuchyňské stoly ovládly knedlíky? Přijeďte se podívat a ochutnat. Dobové pokrmy nachystají Perchty von Bladen. Podávat je budou přímo v hradní kuchyni na okruhu A.

V září máme hrad otevřený každý den od 9 do 17 hodin. 

Kromě prohlídek celého hradu nepřijdete ani o výstavy, které jsme pro letošní výletnickou sezonu nachystali. Jedinečná sbírka loutkových divadélek Libušky a Romana Bedřicha Bauerových z Jaroměře čítá kolem pěti desítek proscénií s kulisami a loutkami, z nich nejstarší jsou z první poloviny 19. století. Neméně zajímavá je výstava historických pohlednic, vedut a historických knih s dobovými vyobrazeními ze sbírky Filipa Langera. Najdete mezi nimi samozřejmě i unikátní pohledy na hrad Svojanov. Obě výstavy jsou instalované v galerii v předhradí.

Těšíme se na vás!


Výstava dobových pohlednic našich hradů a zámků

Jedinečná sbírka Filipa Langera čítá stovky historických pohlednic, stovku historických vedut, grafických listů a desítky historických knih s dobovými vyobrazeními hradů a zámků ze všech koutů České republiky. Nyní je vystavena v galerii v bývalých konírnách v areálu předhradí.  

Výstavu na hradě Svojanov si můžete prohlédnout až do 31.10.2023.

Neváhejte a přijeďte se podívat. Stojí za to!

 


Expozice historických loutkových divadélek ze sbírek Libuše a Romana Bedřicha Bauerových z Josefova

Galerie v bývalých konírnách v areálu svojanovského předhradí je v roce 2023 zasvěcená pohádkám, konkrétně výstavě historických loutkových divadélek. Nejstarší z nich je z druhé poloviny 19. století. Rozsáhlá kolekce je součástí sbírek Libuše a Romana Bedřicha Bauerových z Josefova, kteří dlouhá léta baví děti svými pohádkami s loutkami. 

Expozice loutkových divadélek je na Svojanově k vidění po celou turistickou sezónu.

Vezměte děti a přijeďte se podívat na Svojanov! 

 


Program akcí v roce 2023 


Mediálním partnerem hradu Svojanov je rádio Blaník


Svojanovské pověsti

Film skupiny Hradební produkce

Shlédněte hraný film, který představuje tajemné legendy hradu. Navodí Vám atmosféru hradu, jakou můžete prožít, pokud strávíte nějaký čas mezi hradními zdmi. 

Na zemské hranici Čech a Moravy se tyčí mohutný královský hrad Svojanov. Na první pohled obyčejný středověký hrad skrývá ovšem záhady, ze kterých do dneška běhá mráz po zádech. Ať už se jedná o příběh lehkomyslné děvečky Kateřiny nebo záhadné hradní paní Bohunky Zárubové či šíleného pána Karla, vězte, že nudit se nebudete. Kdo bude tedy posledním a právoplatným pánem svojanovského panství?

Mezi herci uvidíte i skutečné průvodce hradu Svojanov. Dívejte se pozorně, třeba právě oni Vás provedou prostorami hradu, až Svojanov navštívíte!


Informace pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky

Na hradě je v provozu informační systém pro nevidomé a slabozraké. Těmto návštěvníkům na pokladně zapůjčíme sluchátko, do kterého jim budou na 9 stanovištích přenášeny informace formou dotyku na speciální zařízení. Představu o podobě hradu si mohou vytvořit prostřednictvím 5 bronzových hmatových modelů. Prohlídku interiérů přizpůsobíme možností ohmatání vybraných exponátů.

Neslyšícím návštěvníkům na pokladně zapůjčíme tablety s výkladem k jednotlivým okruhům ve znakové řeči.

Pro tělesně postižené návštěvníky máme připraven schodolez, který jim umožní prohlídku okruhu A. K dispozici máme bezbariérové WC a rovněž vstup do restaurace je bezbariérový.

Všem zdravotně znevýhodněným návštěvníkům nabízíme rezervaci místa na parkovišti v areálu předhradí, v bezprostřední blízkosti samotného hradu.

Všechny tyto služby doporučujeme předem objednat. Poskytujeme je zdarma.


Hrad Svojanov je součástí projektu Objevuj památky