Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Vítejte na Svojanově!

Polička

 

Navštívili jste stránky jednoho z nejstarších českých královských hradů, který bývá nazýván též „vilou českých královen“.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

 

Od roku 1910 je hrad Svojanov vlastnictvím města Poličky.

 

 

 

 


V měsíci květnu je hrad otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

V měsíci červnu je hrad otevřen denně včetně pondělí od 9 do 17 hodin. 


Pohádkový Svojanov

víkend 3. a 4. června 2023

 

Na první červnový víkend jsme naplánovali zpestření prohlídek. Na obou prohlídkových trasách se budete potkávat se známými bytostmi z pohádek. Nebude chybět princezna, sem tam se objeví nějaký vodník, čarodějnice, ale i čert.  

Setkání s pohádkovými postavami budou interaktivní. Počítejte s tím, že budete vtažení do děje. Prohlídky jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro všechny dospělé, kteří mají rádi pohádky. Na tyto speciální prohlídky není nutné se předem objednávat. Budou vycházet v poměrně krátkých intervalech. Dny pohádek se odehrají 3. a 4. června 2023. Zájemci získají informace na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonním čísle 461 744 124.

Také galerie svojanovského předhradí bude zasvěcená pohádkám, konkrétně výstavě loutkových divadélek. Nejstarší z nich je z druhé poloviny 19. století. Zahájení výstavy je naplánované na sobotu 3. června. Ujmou se ho Libuška a Roman Bedřich Bauerovi z Josefova, kteří dlouhá léta baví děti svými pohádkami s loutkami a hlavně jsou majiteli této unikátní sbírky. Od 14. hodiny zahrají představení Kašpárek a princezna. 

 

Expozice loutkových divadélek bude na Svojanově k vidění po celou turistickou sezónu.

Vezměte děti a přijeďte se podívat na Svojanov! 

Hrad má v červnu brány dokořán od 9 do 17 hodin, a to každý den včetně pondělí.

 


Program akcí v roce 2023 


Mediálním partnerem hradu Svojanov je rádio Blaník


Svojanovské pověsti

Film skupiny Hradební produkce

Shlédněte hraný film, který představuje tajemné legendy hradu. Navodí Vám atmosféru hradu, jakou můžete prožít, pokud strávíte nějaký čas mezi hradními zdmi. 

Na zemské hranici Čech a Moravy se tyčí mohutný královský hrad Svojanov. Na první pohled obyčejný středověký hrad skrývá ovšem záhady, ze kterých do dneška běhá mráz po zádech. Ať už se jedná o příběh lehkomyslné děvečky Kateřiny nebo záhadné hradní paní Bohunky Zárubové či šíleného pána Karla, vězte, že nudit se nebudete. Kdo bude tedy posledním a právoplatným pánem svojanovského panství?

Mezi herci uvidíte i skutečné průvodce hradu Svojanov. Dívejte se pozorně, třeba právě oni Vás provedou prostorami hradu, až Svojanov navštívíte!


Informace pro zdravotně postižené návštěvníky

Na hradě je v provozu informační systém pro nevidomé a slabozraké. Těmto návštěvníkům na pokladně zapůjčíme sluchátko, do kterého jim budou na 9 stanovištích přenášeny informace formou dotyku na speciální zařízení. Představu o podobě hradu si mohou vytvořit prostřednictvím 5 bronzových hmatových modelů. Prohlídku interiérů přizpůsobíme možností ohmatání vybraných exponátů.

Neslyšícím návštěvníkům na pokladně zapůjčíme tablety s výkladem k jednotlivým okruhům ve znakové řeči.

Pro tělesně postižené návštěvníky máme připraven schodolez, který jim umožní prohlídku okruhu A. K dispozici máme bezbariérové WC a rovněž vstup do restaurace je bezbariérový.

Všem zdravotně postiženým návštěvníkům nabízíme rezervaci místa na parkovišti v areálu předhradí, v bezprostřední blízkosti samotného hradu.

Všechny tyto služby doporučujeme předem objednat. Poskytujeme je zdarma.


Hrad Svojanov je součástí projektu Objevuj památky