Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

Okruh C

Okruh C vám představí venkovní areál hradu, který je sám o sobě velmi rozmanitý.

Do hradu vstoupíte empírovou budovou, v jádře raně barokní stavbou, postavenou kolem roku 1690. Původní barokní podobu dodnes připomíná nádvorní pavlač s podloubím a vnitřní klenby. V přízemí po pravé straně můžete navštívit hradní restauraci, v prvním patře jsou situovány ubytovací hostinské pokoje. Nabízejí jedinečnou možnost pobytu na hradě v dobovém prostředí ve stylu počátku 20. století. Nad vstupní budovou se tyčí zdivo renesančního paláce Trčků z Lípy, na němž si můžete povšimnout i fragmentů psaníčkových sgrafit, obnovených v roce 2010.

Vydáte-li se dále doprava, dojdete k voliérám s dravými ptáky. Jedná se o handicapované živočichy, kteří již nejsou schopni samostatného života ve volné přírodě. Budete-li dále pokračovat kolem empírového paláce a držet se vlevo podél hradeb, vystoupáte na hlavní nádvoří. Jeho dominantu tvoří válcová věž, zvaná hláska a empírový, v jádře však původní gotický obytný palác. Před palácem stojí hradní studna, objevená při stavebních úpravách v roce 2011. Můžete projít hradebními ochozy až do prostor zříceniny renesančního paláce, jehož součástí byla kdysi také kaple sv. Kateřiny. Kapli dnes připomíná dřevěná zvonice a kříž.

Z paláce vede schodiště do hradní věže, na jejímž vrcholu je vyhlídkový ochoz, nabízející překrásný a nezapomenutelný rozhled do okolní krajiny. Zcela jistě si všimnete netypického tvaru věže. Není pravidelným válcem, ale proti přístupové straně vybíhá v ostrý hrot, tzv. břit, jehož účelem bylo odrážení střel případných oblehatelů hradu.

Pod hradbami stojí goticko – renesanční dům zbrojnošů a v jeho sousedství můžete navštívit hradní zahradu. Je to jediná zahrada v tradičním gotickém členění na území střední Evropy. Pod zahradou si můžete projít rozsáhlé parkány podél vnějšího hradebního obvodu s obrannými baštami. Na západní baště stojí odpočinkový altán, na východní baště vyhlídková besídka nabízející kouzelný pohled na městečko pod hradem. V úseku hradeb pod domem zbrojnošů uvidíte i čtyři střílny objevené při rekonstrukci v roce 2012.