Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Okruh C

Okruh C vám představí venkovní areál hradu, který je sám o sobě velmi rozmanitý.

Do hradu vstoupíte empírovou budovou, v jádře raně barokní stavbou, postavenou kolem roku 1690. Původní barokní podobu dodnes připomíná nádvorní pavlač s podloubím a vnitřní klenby. V přízemí po pravé straně můžete navštívit hradní restauraci, v prvním patře jsou situovány ubytovací hostinské pokoje. Nabízejí jedinečnou možnost pobytu na hradě v dobovém prostředí ve stylu počátku 20. století. Nad vstupní budovou se tyčí zdivo renesančního paláce Trčků z Lípy, na němž si můžete povšimnout i fragmentů psaníčkových sgrafit, obnovených v roce 2010.

Vydáte-li se dále doprava, dojdete k výběhům pro drůbež. Na hradě dnes žijí tradiční hospodářští ptáci jako slepice, kačeny nebo třeba krůty. Naopak pokochat se můžete překrásnými pávy. Budete-li dále pokračovat kolem empírového paláce a držet se vlevo podél hradeb, vystoupáte na hlavní nádvoří. Jeho dominantu tvoří válcová věž, zvaná hláska a empírový, v jádře však původní gotický obytný palác. Před palácem stojí hradní studna, objevená při stavebních úpravách v roce 2011. Můžete projít hradebními ochozy až do prostor zříceniny renesančního paláce, jehož součástí byla kdysi také kaple sv. Kateřiny. Kapli dnes připomíná dřevěná zvonice a kříž.

Z paláce vede schodiště do hradní věže, na jejímž vrcholu je vyhlídkový ochoz, nabízející překrásný a nezapomenutelný rozhled do okolní krajiny. Zcela jistě si všimnete netypického tvaru věže. Není pravidelným válcem, ale proti přístupové straně vybíhá v ostrý hrot, tzv. břit, jehož účelem bylo odrážení střel případných oblehatelů hradu.

Pod hradbami stojí goticko – renesanční dům zbrojnošů a v jeho sousedství můžete navštívit hradní zahradu. Je to jediná zahrada v tradičním gotickém členění na území střední Evropy. Pod zahradou si můžete projít rozsáhlé parkány podél vnějšího hradebního obvodu s obrannými baštami. Na západní baště stojí odpočinkový altán, na východní baště vyhlídková besídka nabízející kouzelný pohled na městečko pod hradem. V úseku hradeb pod domem zbrojnošů uvidíte i čtyři střílny objevené při rekonstrukci v roce 2012.