Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

Výstavy

Výstava 750 let města Poličky

1. srpna - 13. prosince 2015

Hrad Svojanov je od roku 1910 v majetku města. Sál, kde se návštěvníci běžně seznamují s dějinami hradu, doplnila zajímavá expozice. Připomíná historii Poličky.

Výstavou hrad připomíná 750. výročí založení Poličky. „Do sálu jsme instalovali spoustu dokumentů, které se vztahují k historii města. Prezentujeme dobová vyobrazení jak celého města, tak i nejvýznamnějších městských staveb, dobové plány města či sbírku dobových pohlednic z přelomu 19. a 20. století,“ popsal expozici kastelán hradu Miloš Dempír. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout zajímavé snímky nejen náměstí, ale i vyobrazení kostela svatého Jakuba, či zajímavé kresby městského opevnění, jak je zachytili autoři před stovkami let. Dominantou expozice je model barokní radnice, který vznikl v letošním roce. 


Výstava ručního vyšívání Petry Totuškové

Petra Totušková je rodačkou ze Svitav. Tam i vyrůstala, ale vždy ji přitahoval venkov. Útočištěm a inspirací se pro ni o prázdninách vždy stával statek její babičky. A právě babička kromě těžké práce na statku trávila volný čas vyšíváním nástěnek, polštářů i povlečení. Vyšívání se ale Petře Totuškové stalo zálibou až v roce 2002, kdy po rozvodu zůstala sama s dcerou. Zpočátku využívala jako předlohu dětské omalovánky, které nalepila na sklo a překreslila na plátno, později nakupovala malé předtisky. Dnes vlastní sbírku 154 nástěnek. Reprezentační výběr z nich tvoří výstavu v domě zbrojnošů na hradě Svojanov. 

Výstava na hradě Svojanov je otevřena od 1. května do 31. srpna 2015.

 


Stálá výstava obrazů Aloise Živného

Výstavní síň obrazů Aloise Živného se nachází v sousedství pokladny hradu a je přístupná volně v otevírací době.

Alois Živný (29. 5. 1914 - 11. 5. 1997) přišel na hrad Svojanov v roce 1946. Hrad si pronajal od města Poličky za účelem provozu hradní restaurace a ubytování. Po znárodnění zůstal na Svojanově jako správce hradu - kastelán. Toto povolání vykonával až do svého odchodu do důchodu v roce 1979. Na hradě Svojanově žil až do své smrti. Bydlel v prostorách budovy čp. 2 - bývalé ratejny, kde je nyní umístěna stálá výstava jeho obrazů.

Malovat začal na počátku 50. let minulého století, když tato záliba byla i únikem od reality ne vždy lehkého života. Inspirací mu byl hrad se svým okolím. Na hradě se setkal i s mnoha výtvarníky - profesionály, které lákal tento krásný kout na pomezí Čech a Moravy. Naplno  se  mohl  věnovat své  zálibě  až  po odchodu  do důchodu. V tomto období vznikaly i obrazy s motivy širšího okolí a krajiny Vysočiny.

29. května 2014 jsme si připomněli 100 let od narození této významné osobnosti novodobých dějin hradu Svojanova.