Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Výstavy

 


Výstava dobových pohlednic našich hradů a zámků

Jedinečná sbírka Filipa Langera čítá stovky historických pohlednic, stovku historických vedut, grafických listů a desítky historických knih s dobovými vyobrazeními hradů a zámků ze všech koutů České republiky. Nyní je vystavena v galerii v bývalých konírnách v areálu předhradí.  

Výstavu na hradě Svojanov si můžete prohlédnout až do 31.10.2023.

Neváhejte a přijeďte se podívat. Stojí za to!

 


Expozice historických loutkových divadélek ze sbírek Libuše a Romana Bedřicha Bauerových z Josefova

Galerie v bývalých konírnách v areálu svojanovského předhradí je v roce 2023 zasvěcená pohádkám, konkrétně výstavě historických loutkových divadélek. Nejstarší z nich je z druhé poloviny 19. století. Rozsáhlá kolekce je součástí sbírek Libuše a Romana Bedřicha Bauerových z Josefova, kteří dlouhá léta baví děti svými pohádkami s loutkami. 

 


Stálá výstava obrazů Aloise Živného

Výstavní síň obrazů Aloise Živného se nachází v sousedství pokladny hradu a je přístupná volně v otevírací době.

Alois Živný (29. 5. 1914 - 11. 5. 1997) přišel na hrad Svojanov v roce 1946. Hrad si pronajal od města Poličky za účelem provozu hradní restaurace a ubytování. Po znárodnění zůstal na Svojanově jako správce hradu - kastelán. Toto povolání vykonával až do svého odchodu do důchodu v roce 1979. Na hradě Svojanově žil až do své smrti. Bydlel v prostorách budovy čp. 2 - bývalé ratejny, kde je nyní umístěna stálá výstava jeho obrazů.

Malovat začal na počátku 50. let minulého století, když tato záliba byla i únikem od reality ne vždy lehkého života. Inspirací mu byl hrad se svým okolím. Na hradě se setkal i s mnoha výtvarníky - profesionály, které lákal tento krásný kout na pomezí Čech a Moravy. Naplno  se  mohl  věnovat své  zálibě  až  po odchodu  do důchodu. V tomto období vznikaly i obrazy s motivy širšího okolí a krajiny Vysočiny.

Alois Živný patří mezi významné osobnosti novodobých dějin hradu Svojanova.