Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Výstavy

 


V historických konírnách v areálu bývalého poplužního dvora v předhradí hradu je otevřena velká multimediální výstava Rudolf II. - král a císař. Je věnovaná významnému panovníkovi, českému králi a římskému císaři. Letos si připomínáme 470 let od jeho narození a 410 let od úmrtí.

Chcete se dozvědět, jak žil, jaké měl záliby, tajemství? Přijeďte se podívat.

Uvidíte i celou řadu zajímavých exponátů.

Výstava je doplněná několika obrazovkami, ze kterých k vám promluví sám Rudolf II., a to v podání Jiřího Wericha Petráška (herec, dabér, moderátor, ale také ekonom a pedagog), syna Jana Wericha, který zpodobnil Rudolfa II. ve filmech Císařův pekař a Pekařův císař.


V galerii v předhradí si můžete prohlédnout unikátní výstavu ke 100. výročí narození arcibiskupa Karla Otčenáška a 10. výročí jeho úmrtí. Tato výročí jsme si připomněli v roce 2020 a 2021. Výstavu připravilo Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Leč v době kovidové ji mnoho lidí vidět nemohlo, proto jsme ji ve spolupráci s královéhradeckým muzeem instalovali na hradě Svojanov.

Dozvíte se nejen o životě arcibiskupa Otčenáška, ale i spoustu informací o mládí a studiích, rovněž o jeho tajném vysvěcení i následném věznění. Součástí expozice jsou také fotografie a dokumenty z archivů, které se vztahují k různým obdobím arcibiskupova života, tedy i k zinscenovanému soudnímu procesu, kterým musel projít. Nechybí ani arcibiskupovy osobní věci.

Seznámit se s životem Karla Otčenáška můžete do 30. 10. 2022.


Stálá výstava obrazů Aloise Živného

Výstavní síň obrazů Aloise Živného se nachází v sousedství pokladny hradu a je přístupná volně v otevírací době.

Alois Živný (29. 5. 1914 - 11. 5. 1997) přišel na hrad Svojanov v roce 1946. Hrad si pronajal od města Poličky za účelem provozu hradní restaurace a ubytování. Po znárodnění zůstal na Svojanově jako správce hradu - kastelán. Toto povolání vykonával až do svého odchodu do důchodu v roce 1979. Na hradě Svojanově žil až do své smrti. Bydlel v prostorách budovy čp. 2 - bývalé ratejny, kde je nyní umístěna stálá výstava jeho obrazů.

Malovat začal na počátku 50. let minulého století, když tato záliba byla i únikem od reality ne vždy lehkého života. Inspirací mu byl hrad se svým okolím. Na hradě se setkal i s mnoha výtvarníky - profesionály, které lákal tento krásný kout na pomezí Čech a Moravy. Naplno  se  mohl  věnovat své  zálibě  až  po odchodu  do důchodu. V tomto období vznikaly i obrazy s motivy širšího okolí a krajiny Vysočiny.

Alois Živný patří mezi významné osobnosti novodobých dějin hradu Svojanova.