Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Královský klenot už je na hradě!

Návštěvníci hradu Svojanov se mohou těšit. Přemyslovskou korunu uvidí už o Velikonocích. 

Zvídaví milovníci historie, kteří se nemohou dočkat, se neustále ptají, kdy uvidí korunu Přemysla Otakara II. Její svojanovská premiéra byla naplánovaná na duben. „Podařilo se nám všechny nezbytné kroky zařídit o něco dřív, a tak návštěvníci hradu uvidí tento klenot už o velikonočním víkendu,“ potvrdil kastelán hradu Miloš Dempír. 

Mnohé jistě bude zajímat, že koruna, kterou na hradě mají, je vlastně pohřební. „Není to klasická panovnická koruna. Je to pohřební koruna Přemysla Otakara II. Byla objevená při průzkumu jeho hrobky,“ poznamenal Miloš Dempír. Jaký klenot nosili vladaři na hlavách v době jejich panování? „Lze předpokládat, že by standardní přemyslovská koruna mohla být i stejná, nebo do jisté míry podobná, ale do dnešní doby je její podoba neznámá,“ podotkl svojanovský kastelán. 

Přesná kopie pohřební koruny Přemysla Otakara II. byla zhotovená k loňskému výročí 750 let od založení města Poličky tímto panovníkem. Jak informoval Miloš Dempír repliku historického skvostu podle originálu ze zlatnické dílny benediktinského kláštera v Břevnově, která pracovala pro královský dvůr, zhotovil z pozlacené mosazi turnovský šperkař, klenotník a restaurátor Jiří Urban. Je to bezesporu nejznámější současný zlatník v našich zemích. „Je autorem náročných kopií středověkých zlatnických klenotů, jako jsou císařská koruna Svaté říše římské, Svatováclavská koruna a parléřovská monstrance z kláštera v Sedlci u Kutné Hory,“ uvedl kastelán. Originální korunu tvoří osm snýtovaných dílů. Střídáním křížků a lilií se pravděpodobně opakuje vzor nejstarší koruny přemyslovských králů. Kdo by očekával, že král nosil na hlavě ohromnou korunu, bude možná zklamaný. Je totiž poměrně malá. „Koruna je určitě menší, než bychom si představovali. Lidé v té době byli obecně menších proporcí,“ vysvětlil Miloš Dempír. 

Kdo se na hrad Svojanov vydá o prodlouženém velikonočním víkendu, uvidí korunu v expozici, která je věnovaná historii památky. „Tam máme vystavené dobové předměty, které souvisejí s historií a stavebním vývojem hradu. Umístění koruny bude mít vlastně posloupnost. V předchozí sloupové síni návštěvníci zahlédnou i plastiku Přemysla Otakara II., v následujícím sále pak jeho korunu,“ popisoval kastelán. Na Svojanově je zvykem, že si některé exponáty mohou návštěvníci, obzvlášť děti, potěžkat a vyzkoušet. S královskou korunou to tak ale nebude. Zde platí přísná pravidla. Tento skvost mohou vzít do rukou někteří pracovníci hradu a pouze v rukavičkách. Umístěná bude ve speciální vitríně, která byla zhotovená právě pro tuto příležitost.   

Originál pohřební koruny Přemysla Otakara II. je součástí stálé expozice Pražského hradu. Na pořízení repliky přispělo svojanovskému hradu město Polička, co by majitel tohoto historického sídla. Díky naprosto přesné kopii, bude tak mít veřejnost možnost tento významný národní klenot vidět také právě na hradě Svojanov. V prezentaci se bude střídat s poličským muzeem, kde byla koruna k vidění v minulém roce. „V hlavní turistické sezoně bude koruna na Svojanově, v zimním období v poličském muzeu,“ upřesnil Miloš Dempír. Milovníci historie si ji budou moci prohlédnout na prohlídkovém okruhu A, tedy při prohlídce hradního paláce. 

Hrad Svojanov má v březnu otevřeno o víkendech. Tentokrát budou hradní brány dokořán už na Zelený čtvrtek, také na Velký pátek, Bílou sobotu, Boží hod velikonoční i Velikonoční pondělí, a to vždy od 10 do 17 hodin. Poslední komentovaná prohlídka vychází v 16 hodin. V dubnu mohou turisté vyrazit na oblíbenou památku každý den kromě pondělí.