Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Seznamte se se středověkým hradem za poloviční vstupné!

Historický hrad, který vyhlíží do kraje od počátku 13. století, patří v současnosti k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. Na empírový zámeček ukrytý v gotickém opevnění míří každoročně desetitisíce turistů. 

Památku si oblíbili nejen Češi a Moraváci, ale samozřejmě i Slováci. Za historií hradu přijíždějí také turisté z Německa, Rakouska, Holandska, Francie, stejně jako Polska, či zemí bývalého Sovětského svazu, ale i z USA. „Letos hrad Svojanov prozatím navštívilo víc jak čtyřicetsedm tisíc návštěvníků,“ informoval kastelán hradu Miloš Dempír.  

Pro milovníky historie jsou na Svojanově k dispozici dva komentované okruhy. Na trase A se turisté seznamují s empírovým palácem, který připomíná, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Nechybí zařízená kuchyně, jídelna, ani salonky a ložnice. Okruh B je středověký. Návštěvníci se podívají do nejstarších částí hradu ze 13. století, také do mučírny a domu zbrojnošů. Ve sklepeních je zaujme expozice s marionetami, které představují osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci barvitě líčí i jejich osudy. Komu se nechce do interiérů hradu, může strávit čas v zahradách, na vyhlídkách, nebo se kochat pohledem do kraje z hradeb či z šestadvacet metrů vysoké hlásky.   

Na hradě Svojanov sezona ještě zdaleka nekončí. Správa památky má proto pro návštěvníky na následující dny překvapení. „Jako poděkování za zájem jsme připravili zvýhodněné vstupné. Pokud si návštěvníci budou chtít prohlédnout oba komentované hradní okruhy, zaplatí vstupné pouze za jeden,“ slibuje kastelán Miloš Dempír. Akční ceny vstupného platí od 22. října až do příchodu symbolického padesátéhotisícího návštěvníka, kterého kastelán předběžně očekává na přelomu listopadu a prosince. V říjnu je hrad Svojanov otevřen pro veřejnost každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin, od 1. listopadu do 13. prosince o víkendech a státním svátku od 10 do 17 hodin. Poslední komentovaná prohlídka začíná v 16 hodin.