Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Královské slavnosti na Svojanově 2019

sobota a neděle 29. - 30. června

Kdo se vydá na hrad o posledním červnovém víkendu, potká královskou družinu v čele s panovníkem. 

Na konec června jsou připravené královské slavnosti na počest Přemysla Otakara II. Tato tradiční akce, která se letos koná ve dnech 29. a 30. června, dokazuje, že na hradě na tohoto významného panovníka, zakladatele Svojanova, nezapomínají. Jak už bývá zvykem, král se dostaví se svou chotí, královnou Kunhutou a početnou družinou. Hradní osádka poměří své síly s královskými vojáky, aby králi převedli, kdo je lepší. Nebudou však chybět další scénická vystoupení přibližující dobu krále Přemysla Otakara II., šermířské potyčky, ani tanečnice, bubeníci a sokolník. 

Milovníci historie po dobu slavností nepřijdou ani o komentované prohlídky empírového paláce s unikátní kopií pohřební koruny Přemysla Otakara II., středověkého sklepení opředeného legendami a pověstmi o hradu, dále o návštěvu mučírny a domu zbrojnošů, či výstup na hlásku. Lákavé budou v letních měsících rovněž procházky hradním areálem, který čítá trasu dlouhou zhruba tři čtvrtě kilometru. V zahradách kvetou nejen růže, ale i další květiny. V užitkové části roste i celá řada bylinek, ke kterým mohou návštěvníci nejen přivonět, ale také je ochutnat v pokrmech připravovaných v hradní restauraci. 

Poprvé v historii památky může široká veřejnost nahlédnout do zrekonstruované části bývalých koníren v předhradí. Správa hradu využívá nově vzniklou galerii ke krátkodobým výstavám. Do 21. července je expozice věnovaná víc jak 120 vyšívaným nástěnkám a kuchařkám Petry Totuškové. Výtěžek z vyšívané expozice podpoří Záchrannou stanici volně žijících zvířat Zelené Vendolí. 

Hrad má do konce června brány dokořán od 9 do 17 hodin, od července pak až do 18 hodin, a to každý den včetně pondělí. 

Těšíme se na Vaši návštěvu!