Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

Královské slavnosti na Svojanově 2019

sobota a neděle 29. - 30. června

Kdo se vydá na hrad o posledním červnovém víkendu, potká královskou družinu v čele s panovníkem. 

Na konec června jsou připravené královské slavnosti na počest Přemysla Otakara II. Tato tradiční akce, která se letos koná ve dnech 29. a 30. června, dokazuje, že na hradě na tohoto významného panovníka, zakladatele Svojanova, nezapomínají. Jak už bývá zvykem, král se dostaví se svou chotí, královnou Kunhutou a početnou družinou. Hradní osádka poměří své síly s královskými vojáky, aby králi převedli, kdo je lepší. Nebudou však chybět další scénická vystoupení přibližující dobu krále Přemysla Otakara II., šermířské potyčky, ani tanečnice, bubeníci a sokolník. 

Milovníci historie po dobu slavností nepřijdou ani o komentované prohlídky empírového paláce s unikátní kopií pohřební koruny Přemysla Otakara II., středověkého sklepení opředeného legendami a pověstmi o hradu, dále o návštěvu mučírny a domu zbrojnošů, či výstup na hlásku. Lákavé budou v letních měsících rovněž procházky hradním areálem, který čítá trasu dlouhou zhruba tři čtvrtě kilometru. V zahradách kvetou nejen růže, ale i další květiny. V užitkové části roste i celá řada bylinek, ke kterým mohou návštěvníci nejen přivonět, ale také je ochutnat v pokrmech připravovaných v hradní restauraci. 

Poprvé v historii památky může široká veřejnost nahlédnout do zrekonstruované části bývalých koníren v předhradí. Správa hradu využívá nově vzniklou galerii ke krátkodobým výstavám. Do 21. července je expozice věnovaná víc jak 120 vyšívaným nástěnkám a kuchařkám Petry Totuškové. Výtěžek z vyšívané expozice podpoří Záchrannou stanici volně žijících zvířat Zelené Vendolí. 

Hrad má do konce června brány dokořán od 9 do 17 hodin, od července pak až do 18 hodin, a to každý den včetně pondělí. 

Těšíme se na Vaši návštěvu!