Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Hrad Svojanov opět v plném provozu

 

 

Hrad Svojanov po několikatýdenní odstávce znovu otevřel brány pro veřejnost. Stovky lidí se od poloviny května opět kochají hradním areálem s rozkvetlými zahradami, vyhlídkovými altány a výstupem na věž. Od 26. května si návštěvníci mohou prohlédnout i interiéry. Musejí však dodržovat daná pravidla.

V nabídce hradu Svojanov jsou oba prohlídkové okruhy, tedy jak empírový palác, který je situovaný do 2. poloviny 19. století, tak i tajemná gotická sklepení, opředená legendami a pověstmi. „Prohlídky jsou omezené, aby splňovaly nařízení ministerstva zdravotnictví. Kapacita je snížená na 15 osob,“ říká kastelán hradu Miloš Dempír. Návštěvníci by měli být trpěliví a také držet se všech bezpečnostních pokynů, se kterými se na hradě setkají. 

„Turisté musejí dodržovat dvoumetrové odstupy mezi sebou, s výjimkou osob blízkých, a to jak při prohlídkách, tak i ve venkovním areálu,“ upozorňuje kastelán. Návštěvníci nesmí doma zapomenout ani roušky, či jinou ochranu úst a nosu, protože bez nich by se do interiérů hradu, ani do sklepení nedostali, i kdyby měli koupenou vstupenku. Podle Miloše Dempíra v případě, že by si návštěvníci při vstupu do hradu nechránili dýchací cesty, nemohli by se do vnitřních prostor podívat. Nedodržením daných pokynů pozbydou i nárok na vrácení vstupného.  

Pracovníci hradu budou dodržování bezpečnostních nařízení kontrolovat. Aby se lidé neshlukovali ve větších skupinách, zda si dezinfikují ruce a používají roušky, respirátory či jiné prostředky pro ochranu dýchacích cest. Velkou pozornost, jako doposud, budou věnovat také dezinfekci frekventovaných prostor a ploch, na které lidé nejčastěji sahají, tedy zábradlí, klik apod.

Novinky letošní sezony hrad představil na začátku března. Všichni však neměli dostatek příležitostí se s nimi seznámit. Od konce května lidé mohou obdivovat unikátní výmalbu haly, včetně stropu, v prvním patře hradního paláce, provedenou současnými malíři. Obdivu neuniknou ani zrestaurované klasicistní stropní malby v jídelně a přípravně, ale také třeba historické hračky v dámské ložnici s dětským koutkem. První příjemný dojem z návštěvy hradu však vzbuzuje i vydlážděné parkoviště, které výletníkům zajišťuje komfortní odstavení aut.

Hrad Svojanov má do konce května brány dokořán od úterka do neděle, od června pak každý den, včetně pondělků, a to od 9 do 17 hodin. Pro turisty je k dispozici také hradní restaurace a penzion přímo v prostorách vstupní empírové budovy hradu. 

Těšíme se na Vaši návštěvu!