Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

 

Hrad Svojanov Vás zve na novou výmalbu a starožitné hračky

Za zavřenými branami královského sídla se finišuje s přípravou na novou sezonu.  Jako první památka v Pardubickém kraji přivítáme výletníky už 29. února 2020!

I když je hrad ještě uzavřený, za jeho branami pracovníci památky nezahálejí. Cídí každý kousek porcelánu či nábytek a voskují podlahy. Ke slovu se dostali rovněž mistři malíři. Schodiště a hala v druhém podlaží hradního paláce dostávají novou podobu. 

Výmalbu tvoří barevné rámy. Stylově připomínají dekorování stěn v 2. polovině 19. století. Strop v hale už není jen šedivý. Původní výmalba stropu se nedochovala, proto jsme se rozhodli pro jeho oživení. Vzory korespondují s historickou výmalbou stropů v ostatních pokojích. Šedomodrá kombinace barev doplněná smetanovou je sladěná s celkovým vzhledem zámecké části hradu. Díky jemné rozetě uprostřed stropu vynikne i mosazný lustr.

Zcela poprvé si také prohlédnete zrestaurované klasicistní stropy v přípravně a jídelně. Do přípravny pokrmů jsme pořídili i nový lustr, aby stropu odlehčil.

Na novou sezonu máme už tradičně nachystané také novinky. Určitě vás zaujmou jedinečné hračky v dětské části ložnice. Starožitný kočárek s panenkou stejně jako šlapací trojkolka pro panenky jsou z přelomu 19. a 20. století. Na zrcadle odpočívá Kašpárek v červeném oblečku od známých loutkoherců Libušky a Romana Bedřicha Bauerových z Jaroměře. Líbit se vám budou i čtyři další panenky, které hradu darovala Barbora Bobková z Věcova. 

Co všechno se na hradě změnilo? Na to se můžete přijet podívat už o víkendu 29. února a 1. března 2020. Brány máme dokořán od 10 do 17 hodin, stejně tak i o všech víkendech v březnu.    

Těšíme se na Vaši návštěvu v sezóně 2020!