Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

Svojanovský advent

Víkendy od 26. listopadu do 11. prosince 2016

Hradem se ponese vůně perníčků a sváteční hudba, přijede i Mikuláš s čerty...

Jedno z nejkrásnějších období roku si tradičně připomeneme také na královském sídle. Hradní advent začíná už o nadcházejícím víkendu.

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvědí návštěvníci právě na hradě Svojanov. Čerstvě napečené sváteční pečivo, vánočky a perníčky provoní o adventu celý hrad. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Adventní prohlídky hradu jsou naplánované od konce listopadu. Návštěvníci se kromě historie sídla dozvědí také spoustu zajímavostí o tradicích, které jsou s adventním obdobím a Vánoci spojené. Prohlídky vyzdobeného hradu s vyprávěním o vánočních zvyklostech jsou na programu o víkendech od 26. listopadu do 11. prosince, vždy od 10 do 17 hodin. 

Také bělovousý Mikuláš, andělé a čerti patří k lidovým tradicím. V sobotu 3. prosince dorazí dokonce i na Svojanov. Čerti s chrastícími řetězy budou nahánět zlobivé děti, aby je v pytlích odnesli do pekla. Zato hodný Mikuláš navštěvuje kluky a holky už od 13. století, aby jim nadělil sladkosti a ovoce. Vezměte děti s sebou a přijďte se podívat, jak mikulášská nadílka a peklo na hradě vypadá. „Akce začíná v 16 hodin. Je vhodná i pro malé děti. Zájemci, kteří budou chtít předat dětem dáreček, ať jej řádně označí a odevzdají na pokladně hradu minimálně patnáct minut před začátkem programu,“ připomíná Petr Kubíček, manažer letohradského spolku Honorata, který program připravil. Pokud připojíte i stručný a čitelný dopis s dobrými a špatnými vlastnostmi dítěte, Mikuláš či čerti k němu přihlédnou. V případě nepříznivého počasí se program přesune do domu zbrojnošů. 

 

V polovině prosince se brány svojanovského hradu pro veřejnost uzavřou. Než se tak stane, završí návštěvnickou sezonu tradiční adventní koncert. V sobotu 10. prosince, dvě hodiny po poledni, se domem zbrojnošů rozezní sváteční tóny. Dárkem pro příznivce hradu Svojanov a milovníky historie bude vystoupení svitavského pěveckého sdružení Dalibor. Zpěváci pod vedením sbormistryně Miroslavy Ducháčkové představí sborové skladby různých stylů i období, tedy jak z doby předklasické, klasicismu, romantismu, či z 20. století, české i světové, skladby Smetany, Dvořáka, Wagnera, sbory z oper, ale i úpravy lidových písní, spirituály, církevní a světskou sborovou tvorbu. Koncerty v podání pěveckého sdružení Dalibor jsou vždy velkým zážitkem, ať už tito umělci zpívají v koncertních sálech nebo v kostelech. Přijeďte si v předvánočním shonu odpočinout a svátečně se naladit. Nachystáme pro vás i pravý hradní punč. 

Těšíme se na Vaši návštěvu!